Itthon

Elfogadta a parlament a 2023-as költségvetést

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

135 igen és 54 nem és egy tartózkodó szavazattal elfogadta a parlament Magyarország 2023-as költségvetését.

Hirdetés

A költségvetési törvény megszavazása előtt Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke a törvényjavaslatról közölte: a 2023-as költségvetés mind az alkotmánynak, mind a hatályos törvényeknek megfelel. Ezért a KT hozzájárul, hogy az Országgyűlés szavazzon a költségvetésről. 

Kovács Árpád ugyanakkor kockázatokra, előre nem látott negatív gazdasági hatásokra figyelmeztetett, és az inflációt, a világgazdasági növekedés lassulását, az orosz-ukrán háborút és az ebből következő energiaválságot, és a külkereskedelmi forgalmat sorolta fel. De hangsúlyozta az EU-s, helyreállítási pénzek bizonytalanságát is.

Rezsicsökkentés és honvédelem

Varga Mihály a jövő évi költségvetés benyújtásakor azt mondta:  „világos célja” a rezsicsökkentés és a honvédelem megerősítése; a kormány olyan törvénytervezetet készített, amely megvédi az eddigi eredményeket, gondoskodik a magyar családok biztonságáról és növekedési pályán tartja a gazdaságot.

A pénzügyminiszter akkor kiemelte: 2023-ban 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel, 3,5 százalékos hiánycéllal, a jövő év végére 73,8 százalékig csökkenő államadósság rátával és 5,2 százalékos inflációval számol a kormány.

A kormány számolt a háború, a szankciók hatásával, a magas energiaárakkal, az inflációval, az európai gazdaság lassulásával, a világgazdasági környezet bizonytalanságával is.

A ‘23-as büdzsében két új alap jelent meg: a rezsivédelmi alap 670 milliárd forintos, a honvédelmi alap 842 milliárd forintos kerettel.Az első alap lehetővé teszi, hogy ne az emberek fizessék meg a háború költségeit az új világgazdasági környezetben. A honvédelmi alap biztosítja, hogy hamarabb, már 2023 végére elérje a kormány a NATO felé tett vállalását a honvédelmi kiadások növelésére.

A két új alap finanszírozására az elmúlt időszakban extraprofitot elért ágazatokból beszedett adók szolgálnak.

2023-ban az idei évhez képest nyugellátásra 730 milliárd forinttal, oktatásra 200 milliárddal, egészségügyre 100 milliárddal többet fordít a kormány. A családok támogatására arányaiban a legtöbbet költ az Európai Unión belül az ország; a terület kerete jövőre meghaladja a 3200 milliárd forintot, ami az ideinél 450 milliárd forinttal magasabb.

Már a 2023-as büdzsé benyújtásakor elhangzott: a Költségvetési Tanács véleménye szerint a ‘23-as büdzsé megalapozott és megfelel az alaptörvény előírásainak.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek